Практично кожен народ має свою національну страву формату «яка-небудь начинка в якомусь тесті». І в українців ця роль відведена різноманітним вареникам. З м'ясом, з вишнями, з сиром, з капустою, зі шкварками та з чим завгодно! Але сьогодні ми з вами поговоримо саме про вареники з картоплею, які по праву вважаються одними з найпопулярніших. Отже.
Складові
Розглядати ми сьогодні максимально «традиційний» рецепт вареників з картоплею. Для нього нам знадобляться такі інгредієнти:
- Кефір – 0,5 літра
- Борошно – 700 грамів
- Сіль – 1 столова ложка
- Цукор – 2 столові ложки
- Дріжджі – 1 чайна ложка
- Олія – 1 столова ложка
І це лише тісто. Про начинку ми поговоримо трохи пізніше.
Що потрібно знати про тісто
Перш за все, борошно. Основний критерій при його виборі - вміст білка. Чим його більше, тим краще. Чому? А тому, що таке тісто краще вбирати рідину, зберігаючи пружність і міцність, що важливо, якщо ви не хочете, щоб ваші вареники з картоплею розвалювалися в процесі варіння.
Наступний момент – замішування. Готувати ми будемо на теплому (це важливо) кефірі, з додаванням олії. Так що спочатку кладемо в миску борошно, додаємо туди цукор, сіль та дріжджі, перемішуємо і робимо в центрі поглиблення, куди і заливатимемо рідкі компоненти. Це дозволяє отримати більш рівномірну суміш. І тут перша хитрість - ніколи не додавайте все вказане в рецепті борошно одразу. Залиште невелику його кількість для того, щоб регулювати стан тіста - воно не повинно бути ні занадто рідким, ні сухим. В ідеалі тісто для вареників з картоплею повинно одночасно і утримувати форму, і не прилипати до пальців.
Ну і третє - після замішування тісту для вареників з картоплею потрібно дати хвилин 10-15 «відпочити». Цей час можна витратити на приготування начинки.
Приготування начинки
А ось тут кількість можливих варіантів не піддається обчисленню, оскільки ви спокійно можете змішувати різні інгредієнти. Якщо брати найпростішу начинку для вареників з картоплею, то це банальне картопляне пюре. Вже готове. Альтернатива – сира, чищена і натерта на дрібній тертці картопля. Це швидше та простіше, проте потім варити такі вареники доведеться довше.
Якщо до пюре додати дрібно нарізані та обсмажені гриби, можна – банальні печериці, а можна і щось екзотичне, типу лісових грибів, бажано – з цибулею, то ми отримаємо не менш популярні (і більш ситні) вареники з картоплею та грибами. Мої улюблені, до речі. Також можна додати замість грибів сир – теж непогане джерело білка. Головне – начинка має бути максимально свіжою, тому що тільки це гарантує, що вареники з картоплею вийдуть смачними та соковитими.
Розкочування та ліплення
Отже, тісто для вареників з картоплею «відпочило» - тепер його потрібно розділити на порційні шматочки. Є два варіанти. При першому спочатку відрізаємо невеликий шматок і скручуємо його в ковбаску десь 2-3 см в діаметрі, від якої потім відрізаємо шматочки по 2-3 см завдовжки. Метод досить простий, але вареники у процесі виходять різного розміру. Другий варіант - тісто розкочується у великий млинець потрібної товщини, з якого за допомогою склянки вирізаються кружечки. Таким чином можна досягти повністю однакових розмірів. Саме так і готують вареники з картоплею у нас у «Кулдім».
Далі ви просто викладаєте чайну ложку начинки на шматочок тіста і зліплюєте його краї. Тут також є кілька варіантів. Найпростіший - "наглухо". Просто зчіпляєте краї тіста десь на пів сантиметра. Можна менше, але тоді з'являється ризик, що вареники з картоплею розваляться у процесі приготування, особливо якщо начинки було багато. Більш складний варіант - "фігурна зчіпка". Наприклад, косою – це коли край затискається, трохи перекручується та накладається поверх. За рахунок цього зчеплення виходить міцнішим, а самі вареники - красивішими. Або «сонечком» - коли «наглухо» зчеплені краї додатково стискаються, утворюючи перпендикулярні «промінчики». Одне слово, є простір для експериментів.
Після цього готові вареники з картоплею можна або відразу готувати, або розкласти на дошці, що посипала борошном, і відправити в морозилку - про запас.
Безпосереднє приготування вареників
Тут є два варіанти. Або звичайне варіння в солоній воді, або приготування на пару. Другий варіант хоч і складніший, але дає цікавіші результати, тому що тісто при ньому виходить більш соковитим і пишним. Та й куди менший ризик того, що вареники з картоплею розваряться і розваляться.
Скільки варити вареники з картоплею? Залежить від кількох факторів. Якщо у нас свіже тісто з готовою начинкою – картопляним пюре, то цілком вистачить і 5 хвилин. Якщо тісто було попередньо замороженим, то 10. А якщо в начинку пішла свіжа картопля, яку ще треба якось приготувати, то й усі 15.
Висновок
Як бачите, нічого складного у приготуванні вареників з картоплею з нуля немає. Не потрібно навіть видатними кулінарними навичками для цього володіти. Інша справа, що на це потрібен час… Та й знайти гарне борошно з високим вмістом білка та смачний кефір – не завжди легко. Але ви завжди можете купити вареники з картоплею у повністю готовому вигляді у нас у «Кулдім»! Адже готуємо ми їх саме за описаним вище рецептом. Так що - звертайтеся до нас, якщо любите смачно поїсти, але не хочете витрачати свій дорогоцінний час марно!