Сніданок має заряджати людину не лише поживними речовинами, а й гарним настроєм. А що підвищує настрій краще, ніж якісь різноманітні смаколики? Тим більше, що в нашій українській кухні є одна страва, яка і готується відносно просто, і різноманітні смакові відчуття забезпечує – налисники. Тобто тонкі млинці на молоці з різною начинкою. І сьогодні ми розповімо вам, як їх потрібно правильно готувати.
Інгредієнти на тісто на млинці
- Яйця – 5 штук
- Вода – 300 мл
- Рослинна олія – 30 мл
- Молоко – 750 мл
- Борошно – 400 грамів
- Сіль – 1 чайна ложка
- Цукор – 1 столова ложка
Почнемо з особливостей вибору інгредієнтів. Воду можна брати як теплу, так і холодну – для страви це не важливо. Олія саме рослинна – можна в тісто на млинці її і не додавати, але тоді вам доведеться лити її на сковороду, через що буде складніше регулювати рівень жирності. Молоко – чим жирніше воно буде, тим насиченішим буде смак. Бажано – тепле. Можна взяти і кефір, але тоді готовий результат буде значно товщим. Борошно - класичне, біле, рафіноване. Цукор можна і більше, ніж столову ложку – але тоді ваші тонкі млинці на молоці будуть темнішими, тому що чим цукру більше – тим активніше він карамелізуватиметься.
Отже, тісто на млинці. Розбиваємо яйця у велику миску, додаємо воду та перемішуємо. Засипаємо сіль та цукор. І починаємо додавати муку. Бажано – попередньо просіяну, щоб точно ніяких грудочок виникнути не могло. Поступово, невеликими порціями, ретельно перемішуючи. Можна ложкою, краще - вінчиком, а в ідеалі - блендером на малих обертах. З блендером ви точно можете бути впевнені, що ваше тісто на млинці буде однорідним.
Далі - молоко та олія. Вливаємо, ще перемішуємо. Тісто має вийти рідким, десь як кефір середньої жирності за консистенцією. І абсолютно рівномірним. І тут хитрість – тісто на млинці має десь хвилин десять настоятися. Вважається, що це необхідно для рівномірного розподілу клітковини. Якщо ж, незважаючи на всі ваші старання, в ньому все ще залишилися якісь грудочки - просто процідіть його через друшляк, оскільки воно досить рідке, щоб це можна було зробити.
Тепер розігріваємо сковороду. Наш рецепт млинців на молоці має на увазі використання спеціально тонкої сковороди. Оскільки вона і прогрівається швидше, і практично завжди обладнана антипригарним покриттям, і досить легка, щоб тонкі млинці можна було з її допомогою підкидати. Якщо ж такої сковороди немає, нічого страшного - беріть звичайну, просто повозитися доведеться трохи довше і весь процес буде менш зручним. Додаєте зовсім трохи олії, використовуючи кулінарний пензлик, розігріваєте на середньому вогні. І тонким струмком виливаєте на неї тісто на млинці, нахиляючи сковороду, щоб воно розподілилося рівномірно.
Критерій готовності – краї млинця стають щільними та злегка коричневими. Але саме що злегка. Берете тонку лопаточку (добре показують себе силіконові - вони і тонкі, і поверхню не дряпають, і нагрівання не бояться), піддіваєте з краю і проводите по колу - щоб гарантовано відокремити млинець від сковороди. Акуратно підкидаєте його, щоб він перекинувся іншою стороною. Якщо це вам складно - піддівайте лопаткою і утримуючи вилочкою, перевертаєте вручну. З кожного боку наші тонкі млинці на молоці смажаться приблизно одну-дві хвилини. А потім ви просто викладаєте їх один на одного по мірі приготування. Якщо все зроблено правильно, то вони зліпатимуться.
Начинка для млинців
Наш рецепт млинців на молоці не буде повним без опису різноманітних начинок. Тож ми зараз розповімо вам і про деякі з них.
Млинці з куркою та грибами
Куряче м'ясо попередньо відварюємо. Що брати - не важливо, можна грудку, можна стегно. Відварили, відокремили від кісток, прибрали шкіру, дрібно нарізали. Гриби, зазвичай – печериці, ріжуться великими скибочками – так буде смачніше. Все одно вони зменшаться у процесі смаження. Не забуваймо додавати сіль, щоб вони дали сік. Чайної ложки вистачить. Смажимо їх до повної готовності. Ну а цибулю просто дрібно шаткуємо і обсмажуємо до золотистого кольору. А потім – змішуємо всі 3 компоненти в одній ємності. Найпоширеніша солона начинка для млинців готова.
Млинці з сиром
- 200 грамів сиру
- 60 грамів цукру
- 40 грамів родзинок
- Ванілін для смаку
Тут навіть нічого обсмажувати не потрібно - просто все змішуємо до рівномірного стану.
Млинці з маком
- 250 грамів маку
- 200 грамів цукру
- 300 грамів молока
А ось тут складно, оскільки макову начинку також готують величезною кількістю різних способів. Наш рецепт млинців радить таке. Беремо молоко, доводимо його до кипіння, додаємо туди цукор та мак, а потім – хвилин 10 варимо. Мінімум. Мак повинен увібрати практично всю рідину. Після цього його перемелюємо блендером або розтираємо у ступці до рівномірного стану. Можна також додати ваніль, родзинки, мед, повидло – все, щоб якось додатково модифікувати смак.
Млинці з вишнями
- 400 грамів мороженої вишні
- 130 грамів цукру
- 20 грамів крохмалю
Даємо вишні трохи відтанути, потім відправляємо її в каструлю, додаємо цукор і варимо на повільному вогні. У процес вона повинна буде дати сік - його ми зливаємо, даємо йому трохи охолонути, а потім додаємо в нього крохмаль і перемішуємо до повного розчинення. Потім повертаємо сік з крохмалем до вишні і варимо до закипання, активно помішуючи.
Як загортати млинці
Є два основні варіанти - "трубочка" та "рулет". Рулет більш зручний, оскільки з нього точно начинка для млинців не вивалиться, навіть якщо ви активно їх переміщатимете, наприклад, для додаткового обсмажування. Робиться він так. Умовно розділіть млинець на 3 частини - і викладаєте 2-3 столові ложки начинки на нижню третину, ближче до її центру. Потім загортаєте спочатку одну третину збоку, потім іншу поверх неї. Це потрібно, щоб прикрити краєчки. А потім просто згортаєте отриману конструкцію рулетиком, починаючи з частини із начинкою.
Трубочка ще простіше - начинка для млинців так само викладається на нижню третину і відразу ж загортається рулетиком. Краї, щоправда, залишаються відкритими.
Є й альтернативний варіант того, як загортати млинці – конверт. Поділіть млинець на 4 рівні частини і закладаєте начинку в одну з цих чвертей. Далі складаєте його навпіл, а потім ще раз. Мінус – відкритий широкий край, тому переміщати його потрібно акуратно. Ну а зовсім «лінивий» варіант того, як загортати млинці – «мішок». Начинка викладається на центр, а потім над нею зводяться всі краї і з'єднуються зубочисткою.
Альтернативні варіанти
Найбільше суперечок йдеться про те, на чому саме потрібно готувати тісто для млинців. Скажімо так, це справа смаку, але з емпіричного досвіду кухарів «Кулдім», якщо у вас буде тісто на млинці на воді, то страва буде більш щільною, якщо на молоці – менш щільною, але більш «нажеристою». А якщо суміш 50 на 50 або близько того, як радить наш рецепт млинців, то результати будуть і щільними, і смачними. Якщо ж замість молока взяти кефір, то млинці будуть товстішими - якби ви додали в тісто дріжджі і дали йому настоятися. А є ще й «екстра-товсті», на кшталт «панкейків» - теж з молоком та дріжджами, але там ще тісто має кілька годин настоюватися. Коротше, варіантів багато, а який із них краще – вирішуйте самі.
Висновок
Як бачите, нічого особливо складного. Я особисто випробував цей рецепт млинців і гарантую, що навіть людина з не дуже визначними кулінарними навичками може по ньому приготувати щось їстівне. І навіть смачне. Не з першого разу, звичайно - рахунок млинців, які "вийшли грудкою" був значним, але навіть у такому вигляді їх можна було їсти. Але якщо ви не хочете ризикувати, то можете просто замовити такі тонкі млинці на молоці у нас у "Кулдім".
Наші кухарі використовують саме цей рецепт млинців для приготування основи, а з начинками експериментують у міру своєї фантазії. Виходить досить цікаво - однозначно рекомендую так звані "млинці сюрприз" - це щось на кшталт десерту з потрійною солодкою начинкою. Тож, якщо ви цінуєте хорошу українську кухню – ви знаєте, куди за нею варто звертатися. Чекаємо на вас!